צפונה לדלהי ושימלה

סיימנו את הטיול בדרום בתחושה שהודו המורכבת הגיעה מוקדם מדי, מהר מדי והרבה מדי. הרגשנו שעלינו לרכך מעט את התפאורה עבור הילדים אך גם עבורנו וטסנו צפונה.

ניו דלהי

כשיפתח הציע להתארח בביתו בדלהי, שכחתי מהחינוך ה"איראני" שלי מהבית שצריך לסרב לפחות פעמיים ועניתי די מהר שנגיע בשמחה. באמת שמחנו. התכוונו ללילה אחד, נשארנו כמעט שבוע. פגשנו דלהי אחרת מהמיין באזר או מזו שמשמשת כתחנת מעבר של המטיילים בדרכם לצפון או לדרום. התארחנו בבית ישראלי אמיתי בשכונה מאוד נעימה ולא אופיינית – עם שניצלים, ריח של מרכך כביסה, ספרים בעברית בסלון ואירוח חם וחברי – עוד לא חלף חודש וחצי מאז יצאנו לדרך וכל אלו היו ממש חסרים לכולנו. כל בוקר הזדחל אט אט לצהריים עם ארוחת בוקר ארוכה, משחקים וסתם בטלה.

כשיצאנו לרחוב בחרנו לרוב בחלקים המערביים שלה כולל שוטטות בקניונים והשתאות אמיתית ממה שעד לא מזמן היה חלק ברור מאליו מחיינו.

מכל השווקים, ביקרנו בצ'אנדני צ'וק (Chandi Chowk) שוק ענק המחולק ל״משפחות״ – שוק כלי כסף, תבלינים, סארי ואפילו ברכות מנייר. שוטטנו בין כל אלו בריקשת אופניים נהנים מכל העושר והצבעים המשולבים בבלגן אומנם אך מאוד הגיוני.

30374-20170810102317180

מכל המקדשים, ביקרנו במקדש הסיקי בנגלה סהיב (Bangla Sahib) בהדרכתו המרתקת וכמעט מקומית של יפתח. למדנו על משמעות הסממנים החיצוניים (החרב, צמיד ביד ימין), הערכים המובילים (בגדול, כללי התנהגות של אדם טוב), המנהגים (למשל בחירה אקראית של פרק הלימוד היומי) וכיצד ייתכן שלמרות שהם מהווים רק 2% מהאוכלוסייה הם מצויים בעמדות ההשפעה הבכירות ביותר ולעולם לא כמקבצי נדבות. בהמשך, במפגשים מזדמנים עם סיקים, העמקנו קצת יותר. מרתק. בחצר האחורית במקדש מתקיים מפעל הזנה שמייצר 3 ארוחות ביום לכל דיכפין – הסתובבנו בין הסירים העצומים ושקי האורז ואפילו רידדנו 4 פיתות.

30374-20170810104009461

מכל אפשרויות התרבות, בחרנו במופע בוליוודי "זנגורה" (Zangoora) בגורגאון (Gurgaon) הסמוכה, מופע גרנדיוזי ומקסים הכולל עשרות רקדנים, תלבושות צבעוניות מתחלפות, אקרובטיקה מהאוויר, ריקודים מתוך ועם הקהל. לצערי אסור היה לצלם ולכן לא ניתן לשתף ביופי הזה. העלילה הייתה בסיסית ובהתאם לכללים הברורים של ז׳אנר האגדות / טלנובלה (נסיך שלא יודע שהוא נסיך, גדל כמו צועני, מתאהב בנסיכה, הרעים מנסים לפגוע ובסוף הטוב הם יחיו באושר) וכך, בפאתוס עמוס בקלישאות, תרגמתי סימולטנית את המופע לילדים מבלי להבין מילה אחת בהינדית.

30374-20170810102442336

בקרנו גם בשער הודו (India Gate) והשדרה שיוצאת ממנה עד בית הנשיא הכוללת את כל מוסדות השלטון והצבא – מעין שאנז אליזה אך בעיני מרשים יותר.

גילינו דלהי אחרת ממה שזכרנו ויש עוד כל כך הרבה עוד לעשות ולגלות. ממליצה לא לוותר עליה.

שימלה

מדלהי נסענו במונית לצ׳אנדיגר, מתוך כוונה להישאר בה. די מהר הבנו שהרחובות בה באמת ישרים (כפי שיעידו ספרי המטיילים וגם מופיע במפה ממבט על…) ומלבד זה היא די אפורה ולכן המשכנו הלאה לקלקה (Kalka) ללינת לילה.

למחרת, השכמה ב 4:00 לפנות בוקר, ריקשה שהמתינה בדיוק מופתי והגעה לתחנת הרכבת בדרכנו לשימלה ב״רכבת צעצוע״ שמטפסת לאט לגובה וחושפת את ההימאליה ואת היופי של האזור. חוויה טובה ואולי אפילו מתקנת לחוויית הרכבת לורנאסי.

30374-20170810102531243

לא ממש ברור האם שימלה נמצאת במסלול החומוס התיירותי או קצת על ידו אך אין לי ספק שמדובר ביעד מקסים, מעין עיירת נופש להודים אמידים שמסתובבים במרכז העיר עם מטריות ומדברים במבטא בריטי, האוויר נקי, נופים נפלאים שטים בתוך ענן, השלטים בעיר קוראים להימנע מעישון ומיריקות. אירופה בהימאליה. אולי למעט הקופים שנמצאים בכל עבר שדורשים (ואף מקבלים) כופר מהעוברים ושבים (מגלידה ועד פירות).

בשימלה לנו ממש במרכז ב Sidhuwal Lodge – מבנה שנרכש בשנת 1946 מהבריטים ושימר לא רע את הריהוט וגם את הפאסון, כולל כוס תה בבוקר.

30374-20170810102621649

סדר היום בשימלה היה הרגוע ביותר שחווינו עד כה – יקיצה טבעית, משחקי קלפים, סרטים ישראליים, שוטטות רגלית במרכז ובכל הסימטאות והשווקים היוצאים ממנה בעליות / ירידות תלולות וארוחות ארוכות במסעדות המצוינות שנמצאות כאן. אפילו חזרנו להתאהב בתבלינים ההודים לאחר תקופה שבה נמנענו.

מאוד אהבנו את שימלה, בשלב מסוים מצאנו את עצמנו הולכים ברחוב ואומרים שלום לעוברים ושבים שהכרנו מהדרכים ואפילו הלכתי בטבעיות למספרה מקומית – מפיג במעט את תחושת הזרות.

30374-20170810103928008

פתיחת שנת הלימודים

כשיצאנו לדרך חלמנו שהלימוד המשמעותי של הילדים יהיה מתוך החוויה. רצינו לשכלל את יצר סקרנות הטבעי של הילדים ללמוד מכל מה שנקרה בדרכנו – המרה מדולר לשקל לבאט או לרופי (שיעור במתמטיקה), כיצד נוצרו הרי ההימאליה (שיעור בגיאוגרפיה), להזמין בעצמם את האוכל במסעדה (שיעור באנגלית) ושיח על פרשת השבוע בערב שישי (שיעור בתנ״ך ושעת מחנך…). ובאמת, ההזדמנויות בטיול לדעת נמצאות מכל עבר – צריך רק להאיר אותן, לעודד שאילת שאלות וחיפוש תשובות ולתת גם דוגמא ללמידה אישית שלנו (הדרך האהובה עליי היא ללמוד משיחות אקראיות עם העוברים ושבים בעוד הילדים ממתינים בקוצר רוח שאספר מה גיליתי).

בשימלה הבנו שבשלה העת להתחיל גם בלימודים ״הקונבנציונליים״. מזוודת ספרי הלימוד האדומה נפתחה. חומר הלימוד נראה קצת לא קשור ואנחנו מתלבטים עד כמה נכון לדבוק בו וכיצד, אם בכלל, אפשר להקנות הרגלי למידה (במיוחד לאלה שמדלגת על כיתה א׳) כשאנחנו לומדים בחדר האוכל בבית המלון. עדיין ללא תשובות אך עם תחושה בהירה שהילדים מרוויחים שנה ולא מפסידים. מזל שגם אנחנו, כמו כל מוסד לימודי טוב,יוצאים מייד לפגרה.

30374-20170810094628789

שאלות ללא תשובה

כמעט 3 שבועות בהודו, לא הרבה זמן ביחס ל״הודולוגים״ מומחים אך עדין מספיק זמן בכדי להעלות שאלות שככל הנראה יוותרו ללא תשובה.

שאלות באמת, נטולות שיפוטיות.

למה אין גני שעשועים לילדים?

מדוע בגן השעשועים היחידי שראינו בקניון יוקרתי בדלהי, זינקו 3 שומרים על ילדה שנפלה מהמגלשה בעוד שכמה רחובות משם ישן לו ילד על החומה שמפרידה בין מסלולים בכביש ולאף שומר לא אכפת?

מדוע במסעדה לעולם נקבל לשולחן רק תפריט אחד?

מדוע המים במקלחת או רותחים ממש או קפואים?

מדוע מכל הסיבות שבעולם למחאה בהודו, הנושא שהוציא את ההודים היום להפגנה ברחובות היה אונס של אישה? בעיני זה מעורר הערכה כמובן אך יש עוד כל כך הרבה על מה להילחם כדי להשיג ״צדק חברתי״.

כיצד מעצמת חלל עדיין לא פיתחה דרכים טובות יותר לשינוע סחורה בהרים מאשר משא על הגב של פורטר בן 70?

כיצד מלחמת ההישרדות הבלתי אפשרית בדרכים אינה מתורגמת כמעט בכלל לכעס?

כיצד נולדה תנועת הראש שבה לא הוא בעצם כן?

כיצד אנשים עם חליפות ועניבה אוכלים עם הידיים?

כיצד אדם שמציב משקל ביתי בקרן רחוב מצליח להיות עסק רווחי?

האם יש קצת אפור בין כל הקצוות והקטבים – בין עשיר / עני, צפון / דרום, גבר / אישה, מפואר / דל?

אנחנו מקלפים עוד קליפה בהודו הזו המיוחדת ומאוד נהנים ממה שאנחנו מגלים.

לאחר תהליך מיון ארוך, כמעט צבאי, הכולל ראיונות התאמה, סימולציות, בדיקת סוציומטרי ועוד – בחרנו בחברה ובנהג שיוביל אותנו בטיול לעמקים ספיטי וקינור. מצפים מאוד להרפתקה מיוחדת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close